شخصیت خود و دیگران را بهتر بشناسیم

شخصیت خود و دیگران را بهتر بشناسیم

شخصیت خود و دیگران را بهتر بشناسیم

تیپ‌های شخصیتی:

تیپ در روانشناسی به معنای خصوصیات ویژه جسمی و نیز روانشناختی است که انسان‌ها را از یکدیگر مجزا می‌کند، به بیان دیگر مجموعه‌ای از انسان‌ها که تحت یک تیپ شناسایی می‌شوند رفتار و اندیشه‌های تقریبا مشابهی دارند و واکنش‌های بدنی آن‌ها نیز کم و بیش یکسان است. تیپ‌های شخصیتی با هدف طبقه‌بندی افراد بر اساس ساختار جسمانی به سه دسته‌بندی‌ اصلی تقسیم شده است:

تیپ شخصیتی لاغر:

شکل ظاهری: دارای شانه‌ها و دور کمر باریک، عضلات ضعیف، صورت لاغر، پیشانی بلند و کشیده، قفسه سینه صاف و مسطح، دست‌ها و پاهای نحیف، بلند قامت، سر بزرگ، اجزا صورت برجسته و رگ‌های بیرون زده.

خصایص شخصیتی: متفکر، آرام و ساکت، خجالتی، حساس و شکننده، کناره‌گیر و درون گرا، غیرقابل پیش‌بینی، هنرمند، خلاق با قوه تخیل بالا، بد خلق با عدم ابراز احساسات.

خصایص فیزیولوژیک: پوست خشک و سرد، متابولیسم بالا، مستعد عوارض اضطراب، بی‌خوابی، یبوست

تیپ شخصیتی فربه:

شکل ظاهری: دارای دور کمر پهن و شانه‌های باریک و کم عرض(گلابی شکل)، چربی فراوان سرتاسر بدن به‌ویژه زانوها و بازوها، اما قوزک پاها و مچ دست‌ها باریک و لاغر، گوشتالو و فربه

خصایص شخصیتی: لذت‌گرا، خوش مشرب، بردبار و صلح‌جو، راحت طلب و سهل‌گیر، آسوده خاطر، شوخ طبع، محتاج محبت، خونسرد با خواب سنگین و طولانی مدت، عاشق خوراکی، خیره‌سر، این تیپ شخصیتی فردی است که عجله در انجام کارها ندارد. کمتر رقابت‌جو بوده و کمتر عصبانی می‌شود.

خصایص فیزیولوژیک: موهای چرب، پوست رنگ پریده، مستعد عوارض کلسترول بالا، چاقی مفرط، آلرژی و ناراحتی‌های سینوسی.

تیپ شخصیتی عضلانی:

شکل ظاهری: دارای تناسب اندام، عضلانی، مستطیل شکل، پوست کلفت با سر بزرگ، شانه‌‌های پهن( چهارشانه)، میان تنه باریک، بازوها و زانوهای نیرومند و چربی کم در بدن هستند.

خصایص شخصیتی: محل گرا، فعال، نیرومند، ستیزه جو، ماجراجو، بی باک، بی اعتنا نسبت به عقاید دیگران، گستاخ، سلطه جو، عاشق ریسک کردن، قدرت طلب، طعنه زن، علاقمند به فعالیت‌های بدنی، تغذیه و خواب منظم.

خصایص فیریولوژیک: تعرق زیاد، احساس عطش، مستعد عوارض معده، بواسیر، تبخال

 

گروه‌های خونی و شخصیت:

بسیاری از دانشمندان زیست شناسی معتقدند که خصلت، منش، رفتار، توان و کارآیی، خلاقیت و خلق و خوی هر فرد، بستگی به نوع گروه خونی وی دارد. در بسیاری از کشورهای صنعتی به خصوص در ژاپن هنگام استخدام افراد برای پست‌های مدیریتی و اجرایی به نقش گروه‌های خونی توجه ویژه می‌شود:

 

خصوصیات گروه خونیA-تیپ سرد:

مطیع قانون، دقیق و منظم، دلسوز و غمخوار، فداکار، درستکار، مؤدب، وفادار، احساساتی، نسبت به نظرات عموم حساس، حتی در موقع غضب، آرام، تودار، اغلب درون گرا و در برخورد با دیگران خجالتی و کم رو، کمی بدبین، مشکل پسند و انعطاف‌پذیر، عموما بد دل و غیر قاطع.

دارندگان گروه خونی A دوست داران طبیعت و گریزان از جمعیت و شلوغی هستند، به طوریکه به یک مکان شخصی یا پناهگاهی امن و مخفی برای خود نیازمندند. برای روابط ارزش قائلند و برای حضور در کارهای تیمی آماده هستند. علاقمند به ایجاد رابطه نیستند و تلاش چندانی هم برای این کار نمی‌کنند. این گروه برای کارهای حسابداری یا هرگونه امور اقتصادی، مالی، کامپیوتر و مهندسی شایستگی دارند.

خصوصیات گروه خونیB-تیپ فعال:

بشاش و خونسرد، خوش بین و انعطاف پذیر، حساس و مهربان، دارای پشتکار، فعال، غیرقابل پیش‌بینی و پر سر و صدا، رک و صریح الهجه و در رازداری ناموفق، پر انرژی و جدی در راه رسیدن به هدف، تکرو، فردگرا و خودکفا، خودپسند و خودبین.

این گروه اغلب کارها را با روش‌های خود انجام می‌دهد و معمولا جز بهترین افراد تیم می‌شوند. افراد با گروه خونی B شخصیت‌هایی ماجراجو و دلیر و علاقمند به داشتن یک راه مشخص و مخصوص هستند. آنان اجتماعی و علاقمند به مهمان‌داری و حفظ روابطند و خود در این زمینه تلاش می‌کنند و شایسته روزنامه نگاری و نویسندگی، هنر و کارهای فکری هستند.

خصوصیات گروه خونیo-تیپ گرم:

بی پروا، با اراده، مغرور، بخشنده، با انرژی، برونگرا، پر حرف ولی سیاستمدار، واقع گرا، مستقل، ریسک پذیر، حسود و رقابت جو، نا فرمان، بی اعتبار، لجوج و خودمحور، خجالتی نیستند و رک و صریح احساسات درونیشان را فاش می‌کنند، به آسانی دوست می‌شوند و با جریانات همراهند و به فرصت‌ها چنگ می‌زنند. برای شروع یک پروژه یا شکار یک ایده و نظر صریح هستند. در فعالیت‌های سازمان یافته خوب عمل می‌کنند. در بعضی موارد چندان دقیق نیستند و احساسات متغیر است. ممکن است به سرعت مخالفت عمیق خود را با یک نظر بیان کنند، اما معمولا این مخالفت پایدار نیست. نوعی ظرافت ذاتی و فطری دارند، لغات و کلمات به آسانی سراغ آن‌ها می‌آیند، شخصیت‌های اجتماعی و پر زرق و برق هستند و می‌توانند در حوادث و بحران‌ها سازگاری خوبی داشته باشند. جاه طلبند اما گاهی با جزئیات سرگرم می‌شوند. علاقمند به حفظ روابطند و خود در این زمینه تلاش می‌کنند. این گروه وزیران و ورزشکاران خوبی هستند.

خصوصیات گروه خونیAB- فارغ از مراقبت و بی نیاز از توجه:

منطقی، حسابگر، سازماندهنده، مطیع و در عین حال نیرومند، امین و روراست، غم خوار و دلسوز، اهل گشت و گذار، موقعیت شناس و انعطاف‌پذیر، هنرمند، محافظه‌کار، ترش‌رو و در خود.

مخلوطی از تضادها که به‌راحتی نمی توان شناخت، خجالتی در مقابل بعضی‌ها، بی باک و گستاخ با بعضی دیگر، برونگرا و درونگرا، گاهی غیر قابل پیش بینی و گاهی ظاهرا بسیار آرام و خونسرد به نظر می رسند. قدرت خلقه زیادی دارند. توانا در پیدا کردن مشکلات و محک زدن آن ها، علاقمند به محیط شهری اند، به آسانی خسته می شوند، به نظر می رسد هر کاری انجام می دهند از روی اجبار  است، هرگز کاری را از روی قدردانی انجام نمی دهند، اسرارآمیز به نظر می رسند، در فعالیت های اجتماعی می توانند هماهنگ ظاهر شوند، علاقمند به ایجاد رابطه نیستند و تلاش چندانی برای این کار نمی کنند، سخت گیر نیستند اما به آسانی نیز کسی را نمی بخشند، این افراد برای مدیریت، قضاوت، نمایندگی، کارگری و کارفرمایی هردو مناسبند.

برون گرا هستید یا درون گرا؟

هر دو نوع شخصیت کاملا طبیعی هستند و با آگاهی یافتن از خصوصیات هر دو گروه قادر به برقراری رابطه بهتری با آن‌ها خواهید بود.

علاقمند به وقایع پیرامون خود و افراد جدیدند و درک آن‌ها آسان است.ویژگی‌های شخصیتی برون گرا:

به سهولت دوستان جدیدی یافته و یا با یک گروه خود را وفق می‌دهند.

اجتماعی و نقل هر مجلس هستند و شخصیت آن‌ها در خلوت یا حضور دیگران یکسان است.

معاشرتی و خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند.

رو راست و معمولا پر حرفند و افکار خود را بیان می‌کنند.

پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته‌ی خود می‌اندیشند.

عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه می‌کنند و اطلاعات شخصی خود را به سادگی با دیگران قسمت می‌کنند.

اهل عمل، ریک پذیر، پیش قدم در کارها هستند و سریع تصمیم می‌گیرند.

از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی می‌گیرند.

تنهایی برای آنان بسیار آزاردهنده است، بزرگترین وحشت آن‌ها این است که پس از یک فاجعه آخرین بازمانده بشر روی زمین باشند.

موسیقی با صدای بلند، فعالیت‌های هیجان انگیز و رنگ‌های روشن را بیشتر دوست دارند.

بیشتر از اعمال دیگران خشمگین می‌شوند تا اعمال خودشان و تنها از تجارب زندگی خود عبرت می‌گیرند نه دیگران

ویژگی‌های شخصیتی درون گرا:

علاقمند به احساسات و افکار خود، نیازمند قلمرو شخصی، کم حرف، کم رو، متفکرند و درکشان مشکل است.

دوستان زیادی ندارند، در ارتباط برقرار کردن با افراد جدید مشکل دارند و از دید و بازدیدهای غیر منتظره و ناگهانی بیزارند.

در بین انبوه مردم بودن، آن‌ها را خسته می‌کند و کارائی‌شان در تنهایی بیشتر است.

از فعالیت‌های انفرادی انرژی می‌گیرند و تمرکزشان قوی است.

بزرگترین وحشت آن‌ها این است که در یک جمع شلوغ قرار بگیرند و فردیت خود را از دست بدهند.

شخصیتی متمایز در خلوت خود و در حضور دیگران دارند. در جمع نا آشنا سکت اما در جمع دوستان خود راحتند.

پیش از حرف زدن می‌اندیشند و از درمیان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگران ممانعت می‌کنند.

برای تصمیم‌گیری به زمان نیاز دارند.

با مشاهده( عبرت از دیگران) درس می‌آموزند و پس از آموختن روش زندگی، زندگی خود را آغاز می‌کنند.

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *